چلو ها و پلو ها

ته چین اسفناج

زمان اماده سازی مواد: 1ساعت و 30 دقیقهزمان خواباندن گوشت در ماست و زعفران:2 تا 24 ساعتزمان پخت : 2 ساعت

مواد مورد نیاز برای تهیه ته چین اسفناج:

مواد مورد نیاز
۱ پیمانه اندازه گیری برنج دم سیاه
۲ پیمانه اندازه گیری ماست
1/2 قاشق مرباخوری زعفران ساییده و حل شده در ۲ قاشق غذاخوری آب داغ
۱ قاشق غذاخوری خلال پوست پرتقال یا نارنج تلخی گرفته
2 پر سیر، کوبیده
۱ قاشق غذاخوری نمک
۱ قاشق مرباخوری فلفل سیاه ساییده
۱ قاشق مرباخوری شکر
۱ کیلو گوشت ران بره یا مرغ تکه تکه کرده بدون استخوان
1 1/2 پیمانه اندازه گیری کره آب کرده یا روغن نباتی
۲ پیاز، خرد کرده
۱ کیلو اسفناج خرد کرده
۲ پیمانه اندازه گیری گوجه برغانی هسته گرفته
۲ تخم مرغ
مواد لازم برای نفر می باشد


طرز تهیه ته چین اسفناج:

سه پیمانه برنج را پاک کنید و با آب ولرم پنج بار بشویید.

در یک کاسه ماست، 1/2 محلول زعفران، خلال پوست پرتقال، سیر و 1/2+ قاشق غذاخوری نمک و یک قاشق مرباخوری فلفل و یک قاشق مرباخوری شکر را مخلوط کنید و بعد گوشت را در این مایه بخوابانید. در ظرف را بگذارید و ۲۴ ساعت در یخچال نگه دارید. گوشت را از مایه ماست درآورید. مایه ماست را کنار بگذارید. گوشت را در ظرف نسوزی قرار دهید، در آن را ببندید و در فر گرم ۳۵۰ درجه فارنهایت یا ۱۸۰ درجه سانتی گراد یک ساعت و سی دقیقه بپزید.

پیاز را در سه قاشق غذاخوری کره تفت داده، طلایی کنید. اسفناج و آلو را اضافه کنید، در ظرف را نبندید. آن را هم بزنید و پنج دقیقه روی حرارت ملایم بپزید. سپس از روی آتش بردارید و کنار بگذارید.

نوشته های مشابه

در قابلمه پلوپزی هشت پیمانه آب را به اضافه دو قاشق غذاخوری نمک بجوشانید. آب برنج خیس کرده را خالی کنید و برنج را در آب جوش شش تا ده دقیقه روی حرارت زیاد بجوشانید تا برنج روی آب جوش شناور شود. دو بار آن را هم بزنید تا برنج به ته قابلمه نچسبد چند دانه برنج را بین دو دندان فشار دهید اگر له شد برنج را آبکش کنید و سه پیمانه آب سرد روی آن بپاشید تا لعاب آن گرفته شود.

در کاسه ای چهار کفگیر پلو را با مایه ماستی که کنار گذاشته اید و دو زرده تخم مرغ و بقیه محلول زعفران خوب مخلوط کنید.

۱ پیمانه کره آب کرده را در ظرف نسوز لبه دار بریزید و مخلوط برنج و ماست را روی آن پهن کنید. بعد تکه های گوشت پخته و یک ردیف اسفناج و گوجه را روی آن بچینید و با بقیه برنج روی آن را بپوشانید. بقیه آب گوشت، کره آب کرده و محلول زعفران را مخلوط کنید و روی برنج بدهید و با پشت قاشق سطح آن را صاف کنید. در ظرف را بگذارید و با ورقه آلومینیومی که کمی چرب کرده اید روی برنج را کاملا بپوشانید.

ظرف نسوز را روی پنجره وسط فر گرم ۳۵۰ درجه فارنهایت یا ۱۸۰ درجه سانتی گراد، قرار دهید و یک ساعت و سی دقیقه تا دو ساعت بپزید تا این که برنج ته ظرف در فر کاملاً مایل به قهوه ای شود.

ظرف نسوز را از فر بیرون آورده ده دقیقه، بدون این که در آن را بردارید، روی سطح مرطوبی قرار دهید. سپس با چاقوی تیزی اطراف برنج را جدا کنید تا ته دیگ از ظرف جدا شود. بعد دیسی بزرگ تر از ظرف روی ظرف نسوز بگذارید و یک دفعه ظرف را به طرف خودتان روی دیس برگردانید. دقت کنید در هنگام برگرداندن حتما با دو دست و در آن واحد هم ظرف و هم دیس را برگردانید. ته چین اسفناج را سر سفره ببرید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا