خورشت ها

خورش قرمه سبزی

زمان اماده سازی مواد: 25 دقیقهزمان پخت : 3 ساعت

مواد مورد نیاز برای تهیه خورش قرمه سبزی:

مواد مورد نیاز
1/2 پیمانه اندازه گیری روغن نباتی یا کره
یک کیلو و نیم گوشت خورشی با استخوان، ماهیچه یا مغز ران گوسفند و یا ۱ کیلو مرغ خرد کرده یا فیله ماهی
۲ پیاز، خرد کرده
۱ قاشق مرباخوری نمک
1/4 قاشق مرباخوری فلفل سیاه ساییده
1/2 قاشق مرباخوری زردچوبه
1/3 پیمانه اندازه گیری لوبیای قرمز یا لوبیای چشم بلبلی شسته (اگر لوبیا را یک جوش بدهید و آب آن را خالی کنید دیگر نفخ نمی کنید)
۴ لیموی عمانی که با نوک چاقو سوراخ شده
پیمانه اندازه گیری جعفری تازه ساطوری
پیمانه اندازه گیری تره تازه یا پیازچه یا تره فرنگی ساطوری
1/2 پیمانه اندازه گیری شنبلیله تازه ساطوری یا ۴ قاشق غذاخوری شنبلیله خشک
1 قاشق غذاخوری گرد لیمو عمانی یا ۴ قاشق غذاخوری آب لیموی تازه
مواد لازم برای 6 نفر می باشد


طرز تهیه خورش قرمه سبزی:

در یک قابلمه خورش (متوسط) گوشت و پیاز را در سه قاشق غذاخوری روغن داغ خوب سرخ کنید تا آب آن کشیده شود، نمک، فلفل، زردچوبه، لوبیا و لیمو عمانی درسته را به گوشت اضافه کنید و بعد چهار پیمانه آب برای گوشت و سه پیمانه آب در صورت استفاده از مرغ یا ماهی به داخل قابلمه بریزید. در قابلمه را ببندید و یک ساعت و سی دقیقه روی حرارت ملایم بپزید، هر چند وقت یک بار خورش را هم بزنید تا ته نگیرد.

تمام سبزیها را بشویید و ساطوری کنید و در سه قاشق غذاخوری روغن داغ پانزده تا بیست دقیقه، روی حرارت ملایم، خوب چرخ دهید تا آب آن کشیده و بوی خوش قرمه سبزی بلند شود (این مرحله خیلی مهم است که سبزیها نسوزند).

حالا سبزیهای سرخ کرده و گرد لیمو عمانی یا آبلیمو را به خورش اضافه کنید و دو ساعت و سی دقیقه برای گوشت و یک ساعت و سی دقیقه برای مرغ روی حرارت ملایم بپزید.

نوشته های مشابه

در قابلمه را بردارید و خورش را بچشید و امتحان کنید که گوشت و لوبیای خورش خوب پخته شده باشد و در صورتی که نمک یا ترشی بیشتری لازم دارد آب لیمو و نمک اضافه کنید. در صورت لزوم یک پیمانه آب گرم به آن بیفزایید و قرمه سبزی را به آرامی بپزید تا خوب جا بیفتد. سپس آن را به ظرف نسوز درداری منتقل کنید و در ظرف را ببندید و در فر با حرارت ملایم گرم نگه دارید. خورش را با همان ظرف و با چلو زعفران زده و تهدیگ طلایی سر سفره بیاورید

قرمه سبزی با ماهی: به جای گوشت در آخر وقتی از پختن لوبیا مطمئن شدید نیم کیلو فیله ماهی را سرخ کرده، به قرمه سبزی اضافه کنید و آن را بجوشانید تا پخته شود و چاشنی آن را اندازه کنید..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا