چلو ها و پلو ها

رشته پلو

زمان اماده سازی مواد: 1 ساعت و 15 دقیقهزمان پخت : 1 ساعت

مواد مورد نیاز برای تهیه رشته پلو:

مواد مورد نیاز
۲ پیمانه اندازه گیری رشته پلویی خرد شده به اندازه ۳ سانتیمتر
۳ قاشق غذاخوری روغن
۳ پیاز، خرد کرده
۷۵۰ گرم ران، ماهیچه و یا سر دست بره بدون استخوان، خرد کرده
۱ قاشق مرباخوری نمک
1/4 قاشق مرباخوری فلفل سیاه ساییده
۱ قاشق مرباخوری دارچین ساییده
1/2 قاشق مرباخوری زردچوبه
۱ قاشق مرباخوری زعفران
1/2 پیمانه اندازه گیری کشمش
۲ پیمانه اندازه گیری خرمای هسته گرفته
۲ قاشق غذاخوری خلال پوست پرتقال تلخی گرفته و خرد کرده
۳ پیمانه اندازه گیری برنج دم سیاه
۱ پیمانه اندازه گیری کره آب کرده
۲ قاشق ماست ساده
۲ قاشق مرباخوری ادویه
مواد لازم برای 6 نفر می باشد


طرز تهیه رشته پلو:

رشته را خرد کنید و در تابهای روی حرارت ملایم تفت بدهید و کنار بگذارید. (یا از رشته پلویی بو داده استفاده کنید.)

در قابلمه ای سه قاشق روغن بریزید و پیازها را در آن تفت داده، طلایی کنید و گوشت را به آن اضافه کرده تفت دهید. 1/2 قاشق مرباخوری نمک، 1/4 قاشق مرباخوری فلفل، 1/2 قاشق مرباخوری دارچین، 1/4 قاشق مرباخوری زردچوبه و یک قاشق غذاخوری آب زعفران به آن اضافه کنید. سپس سه پیمانه آب اضافه کرده آن را بجوشانید. در قابلمه را ببندید و یک ساعت و نیم روی حرارت ملایم قرار دهید تا گوشت کاملا پخته شود.

در تابهای یک پیاز را در یک قاشق غذاخوری روغن تفت داده، طلایی کنید. کشمش و خرمای هسته گرفته را به همراه یک قاشق غذاخوری خلال پوست پرتقال و 1/2 قاشق مرباخوری دارچین و چند قطره آب زعفران تفت دهید و کنار بگذارید.

نوشته های مشابه

برنج را پاک کنید و پنج بار با آب نیم گرم بشویید. در قابلمه پلوپزی هشت پیمانه آب را با دو قاشق غذاخوری نمک روی حرارت زیاد جوش بیاورید. برنج را در قابلمه آب جوش بریزید و شش تا ده دقیقه بجوشانید. دوبار آهسته هم بزنید تا برنج به ته قابلمه نچسبد. کف روی برنج را بگیرید. رشته ها را در برنج بریزید. یک دقیقه دیگر آن را بجوشانید تا برنج روی آب جوش شناور شود، چند دانه برنج را بین دو دندان فشار دهید، در صورتی که له شد، برنج را آبکش کنید. سه پیمانه آب ولرم روی برنج بریزید.

در همان قابلمه روی حرارت ملایم نصف کره را آب کنید و دو قاشق آب داغ به آن اضافه کنید در کاسه ای دو قاشق ماست و یک کفگیر برنج و یک قاشق آب زعفران مخلوط کنید و در قابلمه روی کره آب کرده در ته دیگ بریزید و پهن کنید.

دو کفگیر پر از برنج را در قابلمه بریزید و بعد یک کفگیر از مخلوط خرما، کشمش، خلال پرتقال. کمی ادویه بپاشید و همین روش را ادامه دهید و برنج را به شکل مخروطی در بیاورید تا جای قد کشیدن داشته باشد. در قابلمه را ببندید و ده دقیقه روی حرارت ملایم بپزید تا ته دیگ بسته شود و در ضمن برنج بخار کند.

وقتی برنج بخار کرد بقیه زعفران و کره را با 1/2 پیمانه آب مخلوط کنید و روی برنج بدهید در قابلمه را لای پارچه کتانی بپیچید و یا با دمکنی در قابلمه را محکم ببندید تا بخار خارج نشود. پلو را پنجاه دقیقه دیگر روی حرارت ملایم دم کنید. قابلمه را از روی حرارت بردارید و ته آن را پنج دقیقه روی سطح مرطوبی بگذارید. در را برندارید تا به اصطلاح ته دیگ ور بیاید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا