گوشت، مرغ و ماهی

شامی آرد نخودچی

زمان اماده سازی مواد: 20 دقیقهزمان پخت : 20 دقیقه

مواد مورد نیاز برای تهیه شامی آرد نخودچی:

مواد مورد نیاز
۱ پیمانه اندازه گیری آرد نخودچی (۲۰۰ گرم)
1/2 پیمانه اندازه گیری آب گرم
1/2 قاشق زعفران ساییده و حل شده در ۲ قاشق غذاخوری آب داغ
۱ قاشق مرباخوری زردچوبه
1/2 قاشق مرباخوری جوش شیرین حل شده در ۱ قاشق غذاخوری آب سرد
۱ قاشق مرباخوری نمک
1/4 قاشق مرباخوری فلفل سیاه ساییده
۱ پیاز درشت، ریز رنده کرده
3 عدد تخم مرغ
نیم کیلو گوشت چرخ کرده
۲ پیمانه اندازه گیری روغن
مواد لازم برای 4 نفر می باشد

سس ترش و شیرین برای شامی آرد نخودچی :

  • ۱ پیاز، خرد کرده
  • ۳ قاشق غذاخوری روغن
  • 1/2 قاشق مرباخوری زردچوبه
  • ۱ قاشق مرباخوری نعناع خشک ساییده
  • 1/2 پیمانه اندازه گیری آب
  • 1/2 پیمانه اندازه گیری سرکه
  • 1/2 پیمانه اندازه گیری شکر

طرز تهیه شامی آرد نخودچی:

در یک کاسه بزرگ آرد نخودچی را در 1/2 پیمانه آب حل کنید و بعد زعفران، زردچوبه، جوش شیرین، نمک، فلفل را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. پیاز را ریز رنده کنید و با تخم مرغ به مایه گوشت اضافه کنید.

گوشت را با سایر مواد مخلوط کرده با دست ده دقیقه خوب مالش دهید تا مایه به صورت مخلوط نرم درآید و اگر مایه سفت بود کمی آب گرم به آن اضافه کرده روی آن را بپوشانید و یک ساعت در یخچال قرار دهید.

یک کاسه آب گرم بغل دست خودتان قرار دهید. دست را با آن نمدار کنید و از مایه شامی گلوله ای به اندازه یک نارنگی بردارید و با دست دیگر آن را پهن کنید و به صورت بیضی درآورید و وسط شامی را با انگشت سوراخ کنید. شامیها را اول در یک پیمانه روغن داغ در تابه تفلون سرخ کنید و اگر لازم بود روغن بیشتر اضافه کنید. هر دو طرف شامی را روی حرارت متوسط سرخ کنید شامی را میشود همراه سس ترش و شیرین نیز صرف کرد.

طرز تهیه شامی لپه:

برای تهیه شامی لپه، فقط به جای آرد نخودچی و 1/2 پیمانه آب گرم و گوشت چرخ کرده، نیم کیلو گوشت مغز ران گوسفند یا گوساله بدون استخوان را با 1/2 قاشق مرباخوری نمک و دو پیمانه آب خوب بپزید.

نوشته های مشابه

بعد از اینکه خنک شد گوشت را خوب چرخ کنید تا نرم شود، سپس نیم کیلو لپه را با چهار پیمانه آب و 1/2 قاشق مرباخوری نمک بپزید و آبکش کنید.

خنک که شد با ماشین خوب نرم کنید. بعد در یک کاسه بزرگ با سه عدد تخم مرغ یکی یکی همراه بقیه مواد شامی مخلوط کنید و خوب مالش دهید. روی آن را بپوشانید و به مدت ۱ الی ۲۴ ساعت در یخچال بگذارید تا جا بیفتد. بعد آن را به صورت شامی درآورید و روی حرارت متوسط سرخ کنید.

طرز تهیه سس ترش و شیرین برای شامی آرد نخودچی :

پیاز سس را خرد کنید و در تابه ای بزرگ با روغن سرخ کرده سپس با زردچوبه و نعناع خشک چرخ دهید. بعد آب، سرکه و شکر را به آن اضافه کنید و آن را روی حرارت ملایم بجوشانید و سپس درجه حرارت را پایین بیاورید. شامیها را به آرامی در تابه قرار بدهید تا آب سس به خورد شامی برود و بعد از چند دقیقه آنها را به دیس منتقل کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا