چلو ها و پلو ها

عدس پلو

زمان اماده سازی مواد: 1 ساعت و 15 دقیقهزمان پخت : 1 ساعت

مواد مورد نیاز برای تهیه عدس پلو:

مواد مورد نیاز
۳ پیمانه اندازه گیری برنج دم سیاه
۲ قاشق غذاخوری روغن
۳ پیاز ریز، خرد کرده
۷۵۰ گرم ران یا ماهیچه یا سر دست بره یا گوسفند بدون استخوان، خرد کرده
۱ قاشق چایخوری نمک
1/2 قاشق مرباخوری فلفل سیاه ساییده
1 قاشق مرباخوری دارچین ساییده
1/2 قاشق مرباخوری زردچوبه
۱ قاشق مرباخوری زعفران و حل شده در ۲ قاشق آب داغ
۱ پیمانه اندازه گیری عدس
۱ پیمانه اندازه گیری کره آب کرده
۲ قاشق غذاخوری ماست ساده
۱ قاشق مرباخوری ادویه پلو (اختیاری)
1/2 پیمانه اندازه گیری کشمش
۲ پیمانه اندازه گیری خرمای بدون هسته
۲ قاشق غذاخوری خلال پوست پرتقال تلخی گرفته
مواد لازم برای 6 نفر می باشد


طرز تهیه عدس پلو:

برنج را پاک کنید و پنج بار با آب نیم گرم بشویید و کنار بگذارید.

در قابلمه ای دو قاشق روغن داغ کنید و یک پیاز را در آن تفت داده، طلایی کنید. گوشت را اضافه کنید و آن را تفت دهید و 1/2 قاشق مرباخوری نمک، 1/4 قاشق مرباخوری فلفل، 1/2 قاشق مرباخوری دارچین و 1/2 قاشق مرباخوری زردچوبه را اضافه کنید، سپس سه پیمانه آب بریزید. در قابلمه را ببندید و آن را روی حرارت ملایم یک ساعت و نیم بپزید. وقتی گوشت پخت یک قاشق آب زعفران حل شده را به آن اضافه کنید. از روی حرارت بردارید و کناربگذارید.

عدس را ده دقیقه با چهار پیمانه آب و 1/2 قاشق چای خوری نمک بپزید. آن را آبکش کنید و کنار بگذارید.

نوشته های مشابه

در قابلمه پلویز هشت پیمانه آب را با دو قاشق غذاخوری نمک روی حرارت زیاد بجوشانید. برنج را در آب جوش بریزید و دو بار آهسته هم بزنید تا برنج به ته قابلمه نچسبد. کف برنج را بگیرید. بعد از شش تا ده دقیقه یا تا وقتی که برنج روی آب شناور شد چند دانه برنج را بین دو دندان فشار دهید، در صورتی که له شد برنج را آبکش کنید و سه پیمانه آب سرد روی آن بریزید تا ریس آن گرفته شود.

در همان قابلمه روی حرارت ملایم نصف کره را با دو قاشق آب حل کنید. در کاسه ای دو قاشق ماست و یک کفگیر برنج و چند قطره آب زعفران را مخلوط کنید و روی کره در قابلمه پهن کنید.

دو کفگیر پر از برنج را در قابلمه بریزید و بعد یک کفگیر پر عدس با کمی ادویه، روی برنج بپاشید همین روش را ادامه دهید و برنج را به شکل مخروطی در بیاورید تا جای قد کشیدن داشته باشد. در قابلمه را ببندید و پلو را ده دقیقه روی حرارت ملایم بپزید تا ته دیگ بسته شود و در ضمن برنج بخار کند.

وقتی برنج بخار کرد بقیه روغن را با 1/2 پیمانه آب گرم کنید و روی برنج بدهید. سپس زعفران را روی آن بریزید.

در قابلمه را در پارچه تمیزی محکم بپیچید و یا اگر دم کنی دارید آن را روی قابلمه قرار دهید تا بخار خارج نشود پلو را روی حرارت ملایم پنجاه دقیقه دیگر دم کنید.

قابلمه برنج را از روی حرارت بردارید و بدون این که در قابلمه را بردارید، ته آن را پنج دقیقه روی سطح مرطوبی بگذارید. در تابه ای، در یک قاشق غذاخوری روغن، یک پیاز خرد شده را طلایی کنید. بعد کشمش

و خرماهای هسته گرفته و یک قاشق خلال پوست پرتقال تلخی گرفته و 1/2قاشق مرباخوری دارچین و چند قطره آب زعفران به آن افزوده تفت دهید و کنار بگذارید.

برای تزیین دو قاشق غذاخوری از برنج زعفرانی را بردارید و کنار بگذارید.

با کفگیر مقداری از برنج را بردارید و لا به لای آن خرما و کشمش بپاشید و در دیسی به شکل مخروط بکشید و رویش را با برنج زعفرانی تزیین کنید. به دلخواه کره را داغ کنید و آن را روی پلو بریزید و گوشت را در کنارش قرار دهید.

با کفگیر چوبی ته دیگ را جدا کنید و در بشقاب یا دور دیس پلو بچینید و سر سفره ببرید.

طرق مختلف تهیه عدس پلو

عدس را پانزده تا بیست دقیقه در دو پیمانه آب و 1/3 قاشق مرباخوری نمک بپزید به طوری که خوب بپزد ولی له نشود. بعد از پختن آن را آبکش کنید و کنار بگذارید. پیازها را ریز کرده با کمی روغن یا کره طلایی کنید و کنار بگذارید. پلو ساده را مطابق دستور دم کنید. هنگام کشیدن پلو در دیس، عدس را لابه لای برنج بپاشید. کشمش و خرما و پوست پرتقال را اضافه کنید.

ران بره را شسته و پنج پر سیر را در جاهای مختلف ران بره، که با نوک کارد تیزی سوراخ کرده اید، فرو کنید. بعد یک قاشق مرباخوری نمک و 1/2 قاشق مرباخوری فلفل و سه قاشق غذاخوری ادویه و یک قاشق مرباخوری فلفل قرمز تند را خوب به تمام ران بره بمالید و 1/2 پیمانه آبلیمو و 1/2 قاشق مرباخوری زعفران را در دو قاشق غذاخوری آب داغ حل کنید و آنها را مخلوط کنید و روی بره بدهید و بعد ران بره را در ظرف نسوزی روی پنجره وسط فر سه ساعت روی حرارت ۳۵۰ درجه فارنهایت یا ۱۸۰ درجه سانتی گراد بپزید. هر چند وقت یک بار آب و روغن داخل سینی را روی آن بدهید. این ران بره را میتوانید با عدس پلو یا باقلا پلو میل کنید. در این صورت دیگر گوشت لای عدس پلو لازم نیست.

دمی بلغور و عدس

به جای برنج سه پیمانه بلغور را در یک پیمانه آب سرد پیست دقیقه بخیسانید و سپس در آن بریزید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا