چلو ها و پلو ها

آلبالو پلو

زمان اماده سازی مواد: 1 ساعت زمان پخت : 1 ساعت و 30 دقیقه

مواد مورد نیاز برای تهیه آلبالو پلو:

مواد مورد نیاز
۳ پیمانه اندازه گیری برنج دم سیاه
۱ کیلو آلبالو و یا (خوشاب آلبالوی آبکش شده که در این صورت شکر لازم نیست)
۳ پیمانه اندازه گیری شکر
۱ پیمانه اندازه گیری کره
1/4 1 قاشق مرباخوری دارچین ساییده
۱ کیلو مرغ
۲ پیاز بزرگ (یکی خرد کرده و یکی رنده کرده)
1/2 1 قاشق مرباخوری نمک
1/4 قاشق مرباخوری فلفل ساییده
۱ قاشق مرباخوری زعفران ساییده و محلول در ۲ قاشق آب داغ
نیم کیلو گوشت چرخ کرده ۳ قاشق غذاخوری روغن
۱ نان لواش، بریده شده به اندازه در قابلمه، برای ته دیگ
م پیمانه اندازه گیری شربت آلبالوی داغ
۱ قاشق غذاخوری خلال بادام
۳ قاشق غذاخوری خلال پسته
۲ قاشق غذاخوری کره آب کرده یا ۲ قاشق غذاخوری آب مرغ
مواد لازم برای نفر می باشد


طرز تهیه آلبالو پلو:

برنج را پاک کنید و پنج بار با آب گرم بشویید.

دم آلبالوها را گرفته پس از شستن، هسته آنها را بگیرید و در قابلمه ای بریزید.

روی آلبالوها شکر بریزید و آن را با حرارت ملایم ۲۵ دقیقه بپزید تا شربت کمی غلیظ شود. سپس آلبالوها را از شربت بیرون بیاورید و آبکش کنید تا آلبالو از شربت جدا شود به طوری که حتی یک قطره شربت هم نداشته باشد، زیرا پلو نرم می شود. وقتی شربت آلبالو را گرفتید، 1/4 پیمانه کره و یک قاشق مرباخوری دارچین روی مربای بدون شهد بریزید. این عمل از خشک شدن وسط آلبالوها جلوگیری میکند و در ضمن باعث براق شدن آلبالوها می شود. شربت را نگه دارید مرغ را با یک پیاز ریز کرده و 1/4 قاشق مرباخوری نمک و فلفل در قابلمه ای بریزید و در قابلمه را ببندید تا مرغ یک ساعت و نیم روی حرات ملایم با آب خودش بپزد. وقتی مرغ پخت، آن را تکه تکه کنید، استخوانهای سینه و ران را بگیرید، چند قطره زعفران به آن اضافه کنید و کنار بگذارید.

نوشته های مشابه

در کاسه ای گوشت چرخ کرده را با یک پیاز رنده شده، 1/4 قاشق مرباخوری فلفل، 1/2 قاشق مرباخوری نمک، 1/4 قاشق مرباخوری دارچین مخلوط کنید و خوب مالش دهید. کوفتههایی به اندازه فندق درست کنید و آنها را در سه قاشق غذاخوری روغن سرخ کنید و کنار بگذارید.

در قابلمه پلویی هشت پیمانه آب و دو قاشق غذاخوری نمک را بجوشانید و برنج را در آن ریخته شش تا ده دقیقه روی حرارت زیاد بجوشانید تا برنج روی آب جوش شناور شود. برنج را دوبار به آرامی هم بزنید تا به ته قابلمه نچسبد. چند دانه برنج را بین دو دندان فشار دهید، اگر له شد برنج را آبکش کنید و سه پیمانه آب سرد روی آن بریزید تا ریس برنج گرفته شود.

در همان قابلمه و 1/4 پیمانه کره و 1/4 پیمانه آب را داغ کنید و نان لواش را روی کره داغ در قابلمه پهن کنید.

دو کفگیر پر از برنج در قابلمه بریزید و یک کفگیر آلبالو، مقداری کوفته ریزه را روی برنج بریزید و این عمل را تکرار کنید. برنج را به صورت مخروط درآورید. در قابلمه را ببندید و پلو را روی حرارت ملایم ده دقیقه بپزید. وقتی بخار کرد، باقی مانده کره آب کرده و زعفران و 1/2پیمانه آب را روی برنج بدهید.

در قابلمه را در پارچه کتانی بپیچید و با آن در قابلمه را ببندید تا بخار خارج نشود. پلو را چهل دقیقه دیگر روی حرارت ملایم دم کنید.

در قابلمه را بردارید و شربت را روی برنج بدهید. در قابلمه را دوباره محکم ببندید و بیست دقیقه دیگر پلو را بپزید. این عمل باعث میشود که رنگ بعضی از برنجها کاملا قرمز شود، در ضمن ریختن شربت در آخر باعث قد کشیدن برنج می گردد.

قابلمه را از روی حرارت بردارید. بدون این که در قابلمه را باز کنید ته آن را روی سطح مرطوب و خنکی قرار دهید تا ته دیگ به راحتی جدا شود.

در قابلمه را بردارید. دو قاشق غذاخوری از برنج زعفران زده را کنار بگذارید. پلو را با کفگیر در دیس بکشید و تکه های مرغ را در اطراف دیس بچینید و روی برنج را با برنج زعفران زده، آلبالو و خلال بادام و پسته و کوفته ریزه و تکه های مرغ تزیین کنید و در آخر کار 1/4 پیمانه شربت داغ و دو قاشق آب مرغ روی دیس پلو بدهید.

ته دیگ را با کفگیر چوبی در بشقابی بچینید و در کنار دیس پلو سر سفره بیاورید.

یادآوری: به جای مربای تازه، از خوشاب آلبالو می توانید استفاده کنید. در این صورت برای هر کیلو آلبالو یک پیمانه شکر اضافه کنید و سی دقیقه با حرارت زیاد بپزید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا